در حال بارگذاری ...

سوم خرداد یادآور دلاورمردی های رزمندگان اسلام در فتح غرورآفرین خرمشهر قهرمان مبارک باد

خرمشهر را خدا آزاد کرد

در ساعت 2 بعد از ظهر روز سوم خرداد 1361 پس از 24 روز رزم بی امان، خرمشهر به طور کامل از اشغال نظامیان عراق خارج شد و عملیات پیروزمند بیت المقدس که در دهم اردیبهشت این سال آغاز شده بود، با این آزادسازی به پایان رسید.

شهر خرمشهر، در چهارم آبان 1359، پس از 35 روز پایداری و جانفشانی، به اشغال نظامیان عراقی درآمد و به مدت 578 روز (19 ماه) در تصرف بعثی ها باقی ماند.
پس از آزادسازی شهر، پرچم پر افتخار جمهوری اسلامی بر فراز مسجد نیمه ویران «جامع خرمشهر» و پل تخریب شده این شهر به اهتزاز درآمد و رزمندگان اسلام در اولین عکس العمل، نماز شکر را در مسجد جامع خرمشهر اقامه کردند.
سالروز آزادسازی خرمشهر، به عنوان یک روز ملی، روز مقاومت، ایثار و پیروزی در کشور شناخته شده است؛ زیرا از این مقطع به بعد، جنگ در جبهه نیروهای نظامی ایران، از حالت دفاعی خارج شد و به صورت تهاجمی درآمد و آغازی بر پیروزی های پیاپی بعدی گردید.؛ به همین دلیل بود که از فردای آزادسازی شهر خرمشهر هیأت های صلح بین المللی، مأموریت خود را برای متوقف کردن جنگ آغاز کردند و صدور قطعنامه های بازدارنده سازمان ملل آغاز شد.
آزادسازی خرمشهر، با تکیه بر علم و ایمان نیروهای داخلی، از نقاط عطف تاریخ معاصر ایران به شمار می رود، در واقع «خرمشهر را خدا آزاد کرد.» به هر حال، ملت ایران از این میدان، پیروزمندانه خارج شد. هر ملتی در طول تاریخ خود، گردنه های متعددی پیش روی دارد. سخت ترین این گردنه ها و در عین حال، ماندگارترین آنها، دفاع از استقلال، تمامیت، شرف و بویژه اندیشه ها و باورهای ملت ها است.

پیروزی انقلاب اسلامی در ایران و برچیده شده نظام 2500 ساله شاهنشاهی که با خواسته استثمارگران دنیای نوین در تضاد بود، ارزش های جدیدی، فراسوی ملت کهن و با فرهنگ ایران قرار داد. ملت ایران، بار دیگر با بازگشت بیش از پیش به فرهنگ اسلامی و ملی خویش به مقابله با همه تهاجمات برخاست. در این بین، حمله ارتش تا بن دندان مسلح صدام که با حمایت دنیای استکباری غرب به وقوع پیوست، بارزترین این تهاجمات بود. این جنگ که در داخل کشور به «دفاع مقدس 8 ساله» مشهور شد، برگ زرینی بر پرونده ی افتخارات مردم این سرزمین افزود و ایران و ایرانی، توانست از این گردنه ی پر پیچ و خم تاریخ معاصر خود، سرافراز عبور کند.
بیش از دو دهه از آغاز این جنگ می گذرد، اما هنوز آن گونه که شایسته ی حماسه سازی ها و دلاوری های این ملت است، ارزش های مترتب بر این دفاع مقدس در میان نسل سوم انقلاب معرفی نشده است. در حالی که هویت ملی و اسلامی نسل حاضر، با تاریخ فداکاری ها و ایثارگری های مردم در دوران دفاع گره خورده است و اگر بناست این نسل به خویشتن خویش بازگشته، راه بنیانگذار جمهوری اسلامی و مدافعان این مرز و بوم را ادامه دهد، باید طرحی نو در انداخته شود، اما چگونه؟
به عبارت دیگر، بایستی به این پرسش، پاسخ داد که اگر در دوران دفاع مقدس وظیفه ی آحاد مردم، حضور در مناطق جنگی، پشتیبانی تدارکاتی و مالی از رزمندگان و مقاومت و پایداری در برابر کاستی های بوجود آمده از جنگ بود، وظیفه نسل امروز در دنیای کنونی چیست؟
پرسش دیگری که در این مقوله خودنمایی می کند، این است که اگر در آن دوران شاخص حرکت های مردم بسیج بود و این حرکت ها در آن دوران ویژگی های خاص خود را داشت، آیا امروز نیز بسیج می تواند محور حرکت و مقاومت مردمی باشد یا خیر؟ اگر پاسخ مثبت است، ویژگی های بسیج در سال های پایانی قرن 14 هجری شمسی و سال های آغازین قرن 21 میلادی چیست؟ به عبارت دیگر، در حال حاضر بسیجی که به اعتقاد امام (ره) شجره طیبه است، چه کسی است؟
براساس سند چشم انداز برنامه 20 ساله توسعه همه جانبه کشور، قرار است ایران به پیشرفته ترین کشور منطقه و نمونه ی موفق رشد و توسعه در سایه حکومت دینی برسد. آیا برای نیل به این مهم، ّبازخوانی پرونده جنگ تحمیلی 8 ساله ضرورتی دارد یا خیر؟ اگر ضروری است چگونه، از کجا، و توسط چه کسی بایستی آغاز شود؟
ما معتقدیم که در ادامه این راه، همچنان به فرهنگ ارزشمند بسیجی نیازمندیم؛ با این تفاوت که اگر آن زمان، از فرهنگ بسیج، توقع تشکیل یک نیروی توانمند و قابل اتکاء در بعد نظامی را داشتیم، امروز از این فرهنگ، انتظار بسیج مردم در عرصه های علم، نرم افزاری و فن آوری را شاهدیم. فراموش نکنیم آن روز نیز قدرت های بزرگ با حمایتی که از دشمنان ما به عمل آورده بودند، پیروزی ما در جبهه ها را غیر ممکن می دانستند، ولی ما پیروز شدیم و توانستیم استقلال، حاکمیت ملی و تمامیت ارضی خود را از گزند تعرض بیگانگان حفظ کنیم. امروز نیز، همان قدرت ها، پیروزی ما را در صحنه های علمی و فن آوری ناممکن می دانند و برای اثبات باور خود، به هرگونه تهدید، کارشکنی، سنگ اندازی و بحران سازی متوسل می شوند، ولی ما که «فرهنگ بسیج» را تجربه کرده ایم، معتقدیم این گونه تلاش ها در مسیر حرکت ما بازدارنده نخواهد بود و با همان اراده که در جبهه نظامی پیروز شدیم، در جبهه علمی و فرهنگی و فن آوری نیز، به مدد دانش و ایمان نیروهای داخلی بویژه نسل جوان به پیروزی خواهیم رسید


نظرات کاربران